Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

2024. április 23. kedd

Kömlőd község

Kömlőd

Leépül a község?

Bár csak három napirendi pont megtárgyalása várt szerda délután a kömlődi képviselőkre, egy napirend előtti felszólalás közel egy órára tematizálta az ülést.

Hárskuti Attila az elmúlt évek településfejlődését elemezve arra jutott, hogy Kömlőd a totális leépülés időszakát éli. Mint mondta, nincsenek fejlesztések, romlik az önkormányzat épületeinek állaga, nincsenek közérzetjavító beruházások.

Ehhez a gondolathoz csatlakozott Hastó Zoltán, aki szintén a fejlesztéseket hiányolta, kijelentve: szomorú, hogy semmilyen látványos fejlődés nem tapasztalható, máról holnapra él a község.

Kiss Ferenc polgármester válaszában kitért arra, hogy a falu idén 4,5 millió forinttal kevesebb központi támogatáshoz jutott, a befolyó iparűzési adó mértéke nagyságrendekkel a környező településeken tapasztalható alatt folyik be a közös kasszába, ugyanakkor az igényeket – sokszor jogosan – folyamatosan fogalmazzák meg a polgárok.

- Tudomásul kell venni, hogy hozzánk nem dől a pénz. Kömlőd nem reggel 7-től 16 óráig van, hanem a nap 24 órájában. Kritizálni és követelni lehet, de vajon az oly kritikus hangok maguk mit tesznek a közösségért? – tette fel a kérdést a polgármester, aki példával is élt: az óvodában végzendő munkák elvégzésére kérték fel a szülőket, akik közül csak hárman vállalták, hogy segítenek a kerítés és a veszélyessé vált homokozó rendbetételére.

- Talán ideje lenne összefogni a közös érdekek mentén – zárta a vitát Kiss Ferenc.

Az első valóban napirend szerinti téma azonban továbbra is magas hőfokon tartotta az ülés hangulatát, hiszen a környei iskolával kötendő megállapodás került a döntéshozók elé.

Bogáth István elöljáróban kijelentette, felmerül a hűtlen kezelés, ha ebben a formában fogadják el a környeiek által megfogalmazott megállapodást, hiszen még nem ismert az önkormányzat jövő évi költségvetési támogatása, nem ismertek a források, így felelőtlenség hosszú távú elkötelezettséget vállalni. Ezzel párhuzamosan a törvényi szabályozás még számtalan meglepetést is okozhat, nem beszélve arról, hogy ősszel kell nyilatkozni arról, milyen fenntartásban (állami, vagy önkormányzati) működjön az intézmény.

Mindezeket követően az a kompromisszum született, hogy 2012 decemberének végéig kötik meg a fenntartói megállapodást, s azt az időközben megszülető központi jogszabályok alapján – még a szerződés lejártát megelőzően – a testületek újratárgyalják.

Az ülés további eseményeiről következő anyagunkban számolunk be!

2012.07.19.

Please publish modules in offcanvas position.