Ez a weboldal a felhasználói élmény optimalizálása érdekében sütiket használ.

Kiállítás a református templomban

Rendkívül jeles naphoz érkezett a kömlődi református gyülekezet 2012. június 15-én. Ezen a napon hálaadó istentisztelet keretében megnyitotta kapuit a Pálóczi Horváth Ádám és Obernyik Károly, valamint a református egyházközség történetét bemutató emlékkiállítás. Az ünnepségen Isten Igéjét nt. Máté László esperes hirdette. A kiállítást Gerecsei Zsolt, ácsi református lelkipásztor, egyházmegyei jegyző nyitotta meg.

Az alábbiakban a megnyitó alkalmából elhangzottakat olvshatják:

Ma egy olyan kiállítás megnyitóján vagyunk, amelynek létrejöttében nagy szerepet játszott a kömlődi templom megújítása. Különösen fontos megemlékezni arról, hogy a 2000-ben, pályázati támogatással létrehozott kiállítás most egy újabb pályázatnak köszönhetően élővé és látogathatóvá vált. Manapság - bár a pályázatoknak a mai világban nagyon fontos szerepük van - mégsem a pályázatok hoznak létre értékeket. Értéket igazán létrehozni és megőrizni csak a közösségek képesek. Ezt a kömlődi példa ékesen bizonyítja, olyan személyek emlékét ápolják, akik születésük után hamarosan kikerültek Kömlőd földrajzi környezetéből. De évszázadok múlva is meghatározóan jelen vannak a település szellemi-lelki közösségében. Amikor értékőrző közösségről beszélünk, valahol megélhetjük a korunkra jellemző értékválságot is. Az hogy pótolhatatlan értékek pusztulnak el, abban gyökeredzik, hogy egyre kevesebb a közösség, egyre gyengébbek a közösségek. Ezért jelent különös értéket a ma megnyitandó kömlődi emlékmúzeum.

Amikor ma értékőrzésről beszélünk, két végletben gondolkodunk. Az egyik az intézmény másik az egyén. Egyfelől azt látjuk, azt gondoljuk, hogy az intézmények, múzeumok, kultúrházak feladata az értékek őrzése. Másfelől pedig sok lelkes embert látunk, aki gyűjti a múltat és talán még jobban összehúzza magát lakásában, csak elférjen az amit gyűjtött. Fontos tehát mindkettő, de kevés! Mit ér a múzeum, vagy egy helytörténeti kiállítás, ha épp azzal a közösséggel nincs napi élő kapcsolata, akinek az értékét őrzi. Ugyanakkor mit ér a leglelkesebb gyűjtő munkája, ha sem elhelyezni, sem bemutatni, sem átörökíteni nem tudja. Hány ilyen gyűjtemény végezte szeméttelepen, vagy ócskapiacon.

Itt van a megmentő, megtartó szerepe a közösségnek. Ha felismeri, saját magáról van szó, ha átérzi, hogy értékei róla szólnak, őt gazdagítják és formálják.

Mit jelent egy speciális közösségnek, a magyar református gyülekezetnek az értékőrző szolgálata? A gyülekezet lelki közösség, ilyen minőségben különösen is ritka az amúgy is ritka és erőtlen közösségek között. Ma szinte egyedüli letéteményese sok településen a gyülekezet az értékek őrzésének, óvásának. Ma ez különös és különleges szolgálata minden református gyülekezetnek. Mert sok helyt a gyülekezet az egyetlen közösség, sok helyt az egyetlen olyan közösség ahol a lélek, a szív, a benső élhet és működhet. Miként alkalmas ilyen szolgálatra egy református gyülekezet. A puszta léte is arra tanítja a múltjától nem független a jelene. Hiszen Isten élő igéjéből naponta impulzusokat kap arra nézve, hogy feljegyezze atyái, az előző nemzedék miként tapasztalták Isten kegyelmét és gazdagító jóságát. A gyülekezetnek tudnia kell, a jelenben ugyanennek a részese ő is. Az egyház a gyülekezet olyan közösség ahol nincs értékváltozás, máshogy fogalmazva nincs rendszerváltozás. Az ideológiai alap mindig ugyanaz és valóban az egymást követő nemzedékek egymás nyomában járnak. Szép hagyomány az előttem fekvő könyv, melyet egyházmegyénk levéltára őriz. Az 1759-től 1920-ig a szolgálatban álló lelkészek írták bele saját kezükkel hűségnyilatkozatukat hitvallásaink és egyházi rendünk iránt. A sorban mindjárt a második Horváth Györgynek, Pálóczi Horváth Ádám édesapjának keze írása. Azután értékőrzővé lesz az a tény, hogy a közösség tagjai mindig küldetésnek érezték, hogy lelki otthonukat gazdagítsák, amit az évszázadok alatt a lelkészek s tanítók hoztak a közösségbe. A legeldugottabb falvak is ezáltal részesültek koruk szellemi frissességében és ivódott bele a gyülekezet mindennapjaiba. Kömlőd különösen gazdag e téren, hogy csak a legjelentősebbeket említsük: Pálóczi Horváth Ádám, Obernyik Károly, Czibor Ferenc, a Sárközyek, a Pázmándyak. E kiállítás is ennek lenyomata és alkotja azt az értéket, kincset melynek őrzésére a kömlődi gyülekezet különösen hangsúlyos elhívást kapott. Gazdagítani akarja ezáltal nemcsak magát, hanem az egész település közösségét. Ezzel a gyülekezet belevonja a mai szellemi lelki életbe faluját és kiemeli az „elsodort falvak” áradatából.

A kiállítás a továbbiakban megtekinthető a hét minden napján.

Előzetes bejelentés esetén tárlatvezetést is biztosítunk.

Érdeklődni a 06-30/9374-169-es telefonszámon lehet.

2012.06.19.